زمان صحیح تعویض کپسول اطفا حریق چه زمانی است؟ + نحوه شارژ

راهنمای تعویض کپسول اطفا حریق

باید بدانیم هر کپسول آتش‌نشانی دارای تاریخ مصرف است و دانستن آن بسیار مهم و حیاتی است و هرگز نباید از کپسول آتش‌نشانی منقضی شده استفاده کنید؛ چون ممکن است در هنگام وقوع حادثه به‌درستی عمل نکند و اتفاقات ناگوار دیگری رخ دهد. کپسول‌های آتش‌نشانی نقش مهمی در مقابله با محافظت از محیط و مقابله با آتش‌سوزی دارند و حتی در مقابل مهار آتش در کسب‌وکارها و مشاغل دارند. به همین علت شناخت علائم و نشانه‌های که نشان می‌دهد زمان تعویض کپسول اطفا حریق فرارسیده بسیار مهم است.

تاریخ مصرف کپسول آتش‌نشانی

هزینه شارژ و محاسبه قیمت و خرید کپسول اطفا حریق

کپسول‌های اطفا حریق قابل‌حمل یکی از آسان‌ترین روش‌ها برای خاموش‌کردن آتش‌های کوچک است و نقش خیلی مهمی در حفظ مال و جان افراد در همه‌جا دارد. یکی از نکات مهم در ساختمان این است که همه افراد ساختمان باید مکان قرارگیری کپسول آتش‌نشانی را بدانند و طرز استفاده از آن را بلد باشند، و نکته مهم‌تر این که کپسول آتش‌نشانی باید در حال آماده‌باش قرار گرفته باشد. با دانستن تاریخ مصرف کپسول آتش‌نشانی می‌توانیم از اتفاق‌های ناگوار دیگر جلوگیری کند.

علائم نشان‌دهنده فرارسیدن زمان تعویض کپسول اطفا حریق

·زمان تعویض کپسول اطفا حریق یکبار مصرف

به‌صورت کلی، هر ۱۲ سال یکبار باید کپسول‌های یکبار مصرف ساختمان را تعویض کنیم. اگر شما از زمان خریداری کپسول آتش‌نشانی خودآگاهی ندارید و نمی‌دانید که چند سال است که آن را خریداری کرده‌اید. هر ماه گیج فشار را بررسی کنید تا بدانید و مطمئن شوید به‌درستی کار می‌کند.

بیشتر بخوانید راهنمای استفاده از کپسول آتش نشانی

·زمان تعویض کپسول اطفا حریق قابل‌حمل

کپسول‌های آتش‌نشانی معمولاً بین ۱۰ الی ۱۲ سال طول عمر دارند. برای این که شما مطمئن و بدانید پوسته بیرونی کپسول هنوز در شکل مناسبی قرار دارد شما باید در طول مدت عمر کپسول آزمایش هیدرواستاتیک انجام دهید.

آزمایش هیدرواستاتیک فشار کپسول‌های اطفا حریق به‌وسیله آب بررسی می‌کنند و این کار باید توسط شرکت‌های معتبر خدمات ساختمانی انجام شود. اگر کپسول به‌خوبی آزمایشات لازم را پشت سر گذاشت می‌توانید آن را دوباره شارژ کنید و برای چند سال دیگر دوباره استفاده کنید.

 

زمان تعویض کپسول اطفا حریق یکبار مصرف

 

·زمان تعویض کپسول اطفا حریق قابل شارژ

با یک نگاه ساده می‌توانید به علایم آسیب‌دیدگی را متوجه شوید. برای کپسول‌های قابل شارژ، موارد زیر علایم تعویض کپسول اطفا حریق هستند و شما باید در اولین فرصت آن را تعویض کنید.

 1. جداشدن و یا شکسته شدن پین قفل کپسول
 2. آسیب‌دیدن پوسته بیرونی کپسول اطفا حریق
 3.  عدم موفقیت در آزمایش هیدرواستاتیک کپسول
 4. مشاهده نشتی و یا شکستگی آب‌بند کپسول که مانع شارژ قوطی می‌شود
 5. پیوست نشدن برچسب بازرسی
 6. لق شدن دسته کپسول که استفاده از کپسول را سخت می‌کند
 7. زنگ‌زدگی ناشی از رطوبت محیط که باعث ناقص عمل‌کردن می‌شود
 8. کاهش آرام و آهسته فشار دستگاه
 9. شل بودن نصب قطعات کپسول به جایگاهش

کپسول اطفا حریق پر از مواد شیمیایی تحت‌فشار هستند و هرگز نباید آن را در سطل زباله بیندازید. مراحل زیر را باید در هنگام انداختن کپسول اطفا حریق انجام دهید. (اگر زمان تعویض کپسول اطفا حریق فرارسیده باشد):

 • اگر کپسول اطفا حریق خالی نباشد و پر از مواد شیمایی باشد باید با یک متخصص آتش‌نشانی صحبت کنید تا آن‌ها کپسول اطفا حریق را مورد بررسی قرار بدهند که آیا می‌توانید کپسول را نگهداری کنید یا خیر!
 • اگر کپسول اطفا حریق خالی باشد، دسته یا اهرم آن را فشار می‌دهیم تا تمام فشارهای درون کپسول تخلیه شود.
 • دومین کار زمانی که کپسول خالی باشد این است که سری کپسول آتش‌نشانی را بردارید و پس از این که به صور کامل کپسول خالی شد، بدنه کپسول را به داخل یک سطل زباله قابل بازیافت بیندازید.

 

زمان تعویض کپسول اطفا حریق قابل شارژ

نحوه شارژ کپسول اطفا حریق

در ابتدا لازم است شما از نوع کپسول اطفا حریق و موادی که در آن قرار دارد آگاه باشید. انواع کپسول اطفا حریق به این شرح است. مدل a در کپسول اطفا حریق به کپسول‌هایی اشاره دارد که درون آن‌ها از آب پر شده است. اما دیگر مدل‌های کپسول اطفا حریق مانند b ,c ,d و… دارای مواد دستورالعمل‌های مخصوص به خود هستند. بعضی از آن‌ها با مواد شیمیایی خشک و… پر می‌شوند. بسیار مهم است که باید بدانید کپسول اطفا حریق شما از چه موادی پر می‌شوند به دلیل این که اگر در هنگام شارژ کپسول آب درون آن را پر از گاز یا هر نوع ماده دیگری کنید به‌شدت خطرناک و مشکل‌ساز است.

اگر شما از کپسول اطفا حریق خود برای زمان کوتاه‌مدت استفاده می‌کنید لازم است که بدانید مواد آن را به طور کامل تخلیه کنید تا بتوانید عملیات شارژ را بر روی کپسول انجام دهید. عملیات تخلیه به این‌گونه است که شما دست خود را روی ضامن تخلیه نگه می‌دارید تا تمام مواد شیمایی آن خارج شود. هنگامی که موادی دیگر از کپسول خارج نشود، عملیات شارژ به‌خوبی انجام شده است.

قبل از شارژ کپسول اطفا حریق حتماً باید آن را چک کنید و تمیز کنید. حتماً باید در هنگام تمیزکاری اجزای مختلف کپسول مانند: شیلنگ، اهرم و غیره را به‌خوبی تمیز کنید و از سالم بودن همه اجزا مطمئن شوید. قطعات فرسوده و سوراخ شده را حتماً قبل از شارژ کردن تعویض کنید.

بیشتر بخوانید انواع سیستم اطفاء حریق اتوماتیک و کاربرد آن‌ها

جمع بندی

برای شارژ کپسول اطفا حریق باید به مواد و یک دستگاه که مواد تحت‌فشار را به درون کپسول اطفا حریق منتقل می‌کند دسترسی داشته باشید تا بتوانید کپسول اطفا حریق خود را شارژ نمایید. از موادی که در بازار به تمام کپسول‌های اطفا حریق سازگاری دارد Fireade۲۰۰۰ است. میزان استفاده از مواد نیز برای شارژ کپسول بسیار، بسیار مهم است.

ایران پروف؛ مشاور و مجری پوشش ضد حریق

ایران پروف با بهره گیری از جمعی از مهندسین آتش زبده، آماده ارائه خدمات مشاوره و اجرای پوشش‌های ضد حریق است. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.

02188372400 09105677637 دریافت قیمت و دیتاشیت

 

2 thoughts on “زمان صحیح تعویض کپسول اطفا حریق چه زمانی است؟ + نحوه شارژ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *