اثر آتش سوزی بر سازه اسکلت فولادی بدون پوشش ضد حریق چگونه است؟

اثر اتش سوزی بر سازه اسکلت فولادی

همه ما به خوبی با این موضوع آشنایی داریم که آتش‌سوزی تا چه حد می‌تواند خسارات و مشکلات گوناگونی را به وجود آورد؛ به همین دلیل، امروزه پوشش‌های ضد حریق برای انواع سازه‌های اسکلت فولادی مورد استفاده قرار می‌گیرند. به واسطه این پوشش می‌توان کمترین خسارت و تاثیر را به واسطه آتش‌سوزی بر انواع سازه اسکلت فولادی در نظر گرفت.

اثر اتش سوزی بر سازه اسکلت فولادی بسیار زیاد است به همین دلیل اگر از عایق‌های مناسب در اسکلت سازه استفاده نشود، ممکن است علاوه‌بر خسارات مالی، جان ساکنین ساختمان نیز به خطر بیفتد.

در این مطلب قصد داریم تا اثر آتش ‌سوزی بر سازه اسکلت فولادی را در صورت استفاده یا عدم استفاده از پوشش ضد حریق بررسی کنیم پس همراه ما باشید.

توجه به دوام سازه و طول عمر مفید آن

اسکلت به‌کار رفته در ساختمان‌ها از هر جنسی که باشند یک طول عمر مفیدی دارند. پس از گذشت آن زمان این عمر مفید کمتر شده و اثرات مخرب گرما، آتش‌سوزی و… روی آن بیشتر می‌شود. استفاده از پوشش‌های ضد حریق در اسکلت ساختما‌ن‌ها عمر مفید سازه را بیشتر می‌کند و سبب کاهش هزینه‌های مربوط به تعمیر ساختمان می‌شود.

بسیاری از ساختمان‌های بزرگ تجاری و صنعتی مانند استادیوم‌های ورزشی از فولاد به عنوان اسکلت پایه استفاده می‌کنند. استفاده از عایق‌های مختلف ضد حریق در این سازه‌ها اهمیت بیشتری دارند. در این ساختمان‌ها علاوه‌بر پوشش‌های مختلف ضد حریق باید یک‌سری تدابیر حفاظتی غیر فعال نیز در نظر گرفته شود.

  • نصب دستگاه‌های اعلام حریق
  • استقاده از دستگاه‌های آب‌فشان در ساختمان
  • نصب دستگاه‌های مختلف برای اطفاء حریق
  • استفاده از پوشش روی به‌عنوان عایق در سازه فولادی
  • استفاده از قیر به عنوان عایق گرما

از جمله کارهایی است که برای حفظ سازه از آتش‌سوزی می‌توان انجام داد.

پوشش ضدحریق فلز ساختمان

تمامی ستون‌ها و تیرها به واسطه پوشش ضد حریق می‌توانند در برابر آتش‌سوزی محافظت ‌شوند و خسارات مالی و جانی ناشی از حوادث را به حداقل برسانند. آمارهای مختلف نشان داده است که عمدتا انواع مختلف سازه‌های فولادی با حرارت ۵۰۰ درجه سانتیگراد دچار خمیدگی می‌شوند؛ به همین دلیل باید برای جلوگیری از این عملکرد از پوشش ضد حریق استفاده کنید تا بتوانید استقامت و دوام سازه خود را در مقابل انواع حریق به روش اصولی حفظ نمایید.

تأثیر پوشش ضد حریق بر سازه فولادی

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که عایق‌های ضد حریق که در سازه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند تنها برای حفاظت ساختمان از آتش‌سوزی است. جالب است بدانید پوشش‌های ضد حریق علاوه‌بر محافظت سازه دربرابر گرمای ناشی از آتش می‌تواند از زنگ‌زدگی آن نیز جلوگیری کند.

بسیاری از ساختمان‌هایی که از اسکلت فولادی استفاده کرده‌اند پس از گذشت زمانی دچار فرسودگی و ترک‌های بزرگ و کوچکی می‌شوند. این ترک‌ها ناشی از گرم و سرد شدن مصالح ساختمان براثر گرمای آتش و.. است. پوشش عایق ضد حریق می‌تواند از آسیب‌های این چنینی نیز محافظت کند و با افزایش طول عمر ساختمان هزینه تعمیرات مربوطه را کاهش ‌دهد. یکی از کارهایی که می‌توان برای کاهش ترک‌های ناشی از تغییر دمای ساختمان انجام داد استفاده از سیمان‌های ضد حریق است. در ادامه درباره این نوع از سیمان‌ها بیشتر توضیح خواهیم داد.

بیشتر بخوانید: عایق ورمیکولیت چیست و چه کاربردی در پوشش ضدحریق دارد؟

  • سیمان ضد حریق

سیمان ضد حریق یکی از پرطرفداردترین مصالح ساختمانی است که در سازه‌های تجاری و صنعتی و در جهت انجام پوشش ضد حریق مورد استفاده قرار می‌گیرد. سیمان ضد حریق نیز مانند عایق‌های ساختمانی اثر اتش سوزی بر سازه اسکلت فولادی را که در مراکز صنعتی و تجاری به کار می‌رود را کم می‌کند.

شما نیز برای بسیاری از ساختمان‌های صنعتی و گاها تجاری می‌توانید از این پوشش خارق‌العاده استفاده کنید. دوام، حفاظت و قدرت فوق‌العاده سیمان‌های ضد حریق نسبت به گرما، سرما، سایش و هرگونه فشار فیزیکی از جمله مواردی است که می‌توان برای مزیت استفاده از آن نام برد.

  • ورقه مقاوم حریق

علاوه‌بر سیمان و سایر پوشش‌های ضد حریق، ورقه‌هایی وجود دارند که مانند عایق ساختمانی عمل کرده و اثر اتش سوزی بر سازه اسکلت فولادی را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. این ورقه‌ها را اصطلاحا ورقه‌های ضد ضد حریق می‌نامند. ورقه‌های ضد حریق از نظر قیمتی بسیار ارزان‌تر بوده و به راحتی در انواع سازه مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ورقه‌های ضد حریق به راحتی در سازه‌هایی با اسکلت بتنی نصب می‌شوند و عمر مفید سازه را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهند. عمدتا ورق‌های ضد جزء ورقه‌های ضد آب و همچنین ضد صدا نیز هستند و روی کیفیت سبک زندگی نیز تاثیر خود را خواهد گذاشت و مهمتر از همه در مقابل انواع آتش سوزی خواهد توانست از سازه شما به خوبی حفاظت کند.

سیمان ضد حریق

  • رنگ عایق حریق

یکی دیگر از مواردی که سبب کاهش اثر اتش سوزی بر سازه اسکلت فولادی می‌شود رنگ‌های عایق حریق است. زمانی که رنگ عایق حریق روی اسکلت فولادی قرار می‌گیرد انبساط این پوشش باعث می‌شود تا فولاد در مقابل آتش حفظ شود و نتواند حرارت را در درون خود جای دهد. طبق آمار به دست آمده رنگ ضد حریق می‌تواند ۱۲۰ دقیقه از اسکلت فولادی ساختمان در مقابل انواع آتش‌سوزی‌ها محافظت و جلوگیری کند.

بیشتر بخوانید: شناخت انواع حریق و خاموش‌کننده‌های هر کدام

سخن پایانی

در این مقاله ما در مورد اثر اتش سوزی بر سازه اسکلت فولادی صحبت کردیم و متوجه شدید که در حالت کلی استفاده از پوشش ضد حریق می‌تواند چه مزایای فوق‌العاده‌ای برای ساختمان‌ها داشته باشد. اولین مزیت که می‌توان به آن اشاره واضحی داشت، حفظ جان افراد از هرنوع صدمه و آسیب در آتش سوزی است. در هر صورت با پوشش ضد حریق می‌توانند هر چه سریع‌تر محل آتش‌سوزی را ترک کرده، چرا که سازه فولادی دوام خود را حفظ کرده و با تأخیر بیشتری شاید شروع به ریزش کند.

همچنین از هزینه‌های و خسارت‌های جانی و مالی جلوگیری بسیار جدی به عمل می‌آید؛ چرا که بسیاری از خسارت‌های آتش سوزی می‌تواند هزینه بسیار بالایی را برای صاحبین خود به وجود آورد. اما در حالت کلی توصیه ما به شما این است که برای حفظ دوام، زیبایی و طول عمر مفید سازه‌های فولادی مراقبت از سازه را به واسطه این پوشش‌ها از یاد نبرید.

بسیاری از این پوشش‌ها به واسطه جلوگیری از اشعه uv می‌تواند تخریب سازه فولادی شما را به تاخیر بیاندازد و این‌چنین با اطفاء حریق از خسارات مورد نظر جلوگیری به عمل آورد. شما این پوشش‌ها را می‌توانید در انواع سطوح خارجی و حتی داخلی ساختمان مورد استفاده قرار دهید و در مقابل انواع سایش، خوردگی و زنگ زدگی از سازه خود مراقبت کنید.

 

ایران پروف؛ مشاور و مجری پوشش ضد حریق

ایران پروف با بهره گیری از جمعی از مهندسین آتش زبده، آماده ارائه خدمات مشاوره و اجرای پوشش‌های ضد حریق است. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.

02188372400 09105677637 دریافت قیمت و دیتاشیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *