ایران پروف؛ شرکت مجاز اجرای پوشش ضد حریق

ما با بهره‌گیری از مهندسین آتش زبده، آماده ارائه خدمات مشاوره و اجرای پوشش ضد حریق هستیم. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت لیست قیمت با شماره زیر تماس بگیرید:

دریافت قیمت و دیتاشیت 02188372400 09105677637

ویژگی‌های پوشش ضد حریق ایران پروف

ایران پروف نشان تجاری نام آشنایی در پوشش ضد حریق است. محصول IP500 ایران پروف با هدف توسعه یک پوشش ضد حریق کارآمد و مقرون به‌صرفه در ایران تولید شده‌است. آزمون­‌های مختلفی که در مرکز تحقیقات مسکن، راه و شهرسازی صورت پذیرفته گواه کیفیت مناسب ایران پروف است. برخی ویژگی­‌های کلیدی پوشش ضد حریق ایران پروف عبارتند از:

 • ضخامت بهینه پوشش در نیمرخ­‌های گوناگون فولادی، به ویژه در مورد نیمرخ­ های I شکل که بیشترین متراژ را عموما در بر می‌گیرد.
 • مقاومت چسبندگی عالی بر اساس استاندارد ASTM E736
 • مقاومت در برابر رطوبت زیاد که قابلیت استفاده در شرایط مختلف آب و هوایی را نشان می­‌دهد.
 • مقاومت خمشی و نیز مقاومت فشاری مناسب
 • دوام بالا در چرخه­‌های یخ‌زدگی و ذوب که نشانگر قابلیت استفاده ایران پروف در محیط‌های در معرض هوای آزاد را نشان می‌دهد.
 • مقاومت بسیار خوب در برابر ضربات ناشی از ضربه مکانیکی

پوشش ضد حریق ایران پروف به صرفه‌ترین قیمت را در میان رقبا دارد. برای دریافت مشاوره رایگان یا کسب اطلاع از قیمت با شماره زیر تماس بگیرید:

09105677637 02188372400 دریافت قیمت و دیتاشیت

مجوزها و گواهی‌ها

پروژه‌های انجام شده

ایران پروف کلیه مجوزهای لازم از مرکز تحقیقات و سازمان آتش‌نشانی را دارا است. همچنین مهندسین آتش ما بر اساس تجربه حاصل از اجرای ده‌ها پروژه متعدد آماده ارائه مشاوره به کارفرمایان و پیمانکاران صنعت ساختمان هستند. برای دریافت مشاوره رایگان یا کسب اطلاعات بیشتر با شماره زیر تماس بگیرید:

09105677637 02188372400 دریافت قیمت و دیتاشیت

پوشش ضد حریق چیست؟

مبحث سوم مقررات ملی ساختمان موضوع محافظت سازه ­های فلزی در برابر حریق را مورد تاکید قرار داده است. این مهم، به ویژه در ساختمان های بلند مورد تاکید است. انتخاب روش اجرای پوشش ضد حریق کارآمد و در عین حال اقتصادی یکی از دغدغه های اصلی کارفرمایان و سازندگان سازه های فلزی است. انتخاب روش صحیح اجرا مستلزم تصمیم­ گیری اصولی در مورد رده متریال فایرپروف از یک سو و انتخاب هوشمندانه شرکت ارائه دهنده خدمات پوشش ضد حریق از سوی دیگر و در نهایت انتخاب پیمانکار ذی­صلاح مورد تایید آتش نشانی است.

در این نوشتار، موضوع اجرای پوشش ضد حریق توسط واحد مهندسی شرکت ایران پروف تشریح شده و جنبه­ های مختلف موضوع مورد بررسی قرار گرفته است.

➕ ادامه مطلب

اعضای فولادی در دمای حدود ۵۵۰ درجه سانتیگراد ممکن است تا ۵۰ درصد مقاومت خود را از دست بدهند. از این رو، ریسک فروریزش ساختمان های بلند هنگام حریق کاملا جدی است. فروریزش ساختمان پلاسکو و کشته شدن تعدادی از شهروندان و آتش نشانان در دی ماه ۱۳۹۵ گواه خطر بالقوه ­ای است که بسیاری از ساختمانهای تهران و سایر کلانشهرها را تهدید می­ کند.

زمان عنصری طلایی برای کاهش پیامدهای یک حریق گسترده در ساختمان، پیش از فروریزش احتمالی است. انجام عملیات امداد و نجات برای تخلیه ساکنین ساختمان مهمترین ماموریت آتش ­نشانان برای مدیریت بحران حاصل از حریق است. از این منظر می توان گفت، اجرای پوشش ضد حریق ساختمانی به نوعی خرید زمان برای دست­یابی به اهداف فوق است. در غیاب عایق ضد حریق، چه بسا در زمانی ناکافی ساختمان دچار فروریزش شده و خسارت بار آورد.

با اجرای یک پوشش ضد حریق ساختمانی روی اجزای اصلی سازه فلزی شامل تیر و ستون، رسیدن دمای فولاد به دمای بحرانی ۵۵۰ درجه به تاخیر می ­افتد. بنابراین می توان به زمان های مقرر در مبحث سوم مقررات ملی ساختمان دست یافت. در اکثر قریب به اتفاق موارد بر شمرده در مبحث سوم، زمان ۲ یا ۳ ساعته برای عملکرد مطلوب یک پوشش ضد حریق ساختمانی نشانه­ گذاری شده است.

انواع پوشش ضد حریق

به طور کلی پوشش ضد حریق به دو دسته اصلی قابل تقسیم ­اند:

 1. رنگ منبسط شونده پایه آلی
 2. پوشش ضد حریق پایه معدنی (عمدتا به صورت ملات خشک ضد حریق تولید می ­شوند)

هر دو گونه پوشش مقاوم در برابر حریق قابلیت اجرا در سازه­ های صنعتی و یا ساختمانی را دارا بوده و می ­توانند شرایط مطلوب حفاظت سازه در برابر حریق را در تعداد ساعات لازم تامین کنند. بسته به اقتضای پروژه و نیز اقتصاد مهندسی یکی از این دو گزینه قابل انتخاب هستند. به صورت کلی و در شرایط حال و حاضر کشور، پوشش ضد حریق پایه معدنی هزینه های به مراتب کمتری را دارند. از این رو، در سازه­ های ساختمانی عمدتا اجرای عایق ضد حریق پایه معدنی مدنظر قرار می گیرند، اما در سازه های واقع در سایت های صنعتی مثل نفت و گاز، هم از پوشش پایه معدنی و هم از رنگ های منبسط شونده استفاده می شود. رنگ های منبسط شونده که از رزین های آلی با فرمولاسیون بعضاً پیچیده ای ساخته می شوند، با عنوان چسب ضد حریق نیز گاها شناخته می شوند.

انواع حریق و لزوم اجرای پوشش ضد حریق اسکلت فلزی

به طور کلی حریق را می توان به دو رده کلی تقسیم نمود: حریق سلولزی و حریق هیدروکربنی. حریق سلولزی از سوختن محصولات سلولزی مانند وسایل چوبی، پارچه و به طور کلی لوازم خانه ایجاد می شود. اما حریق هیدروکربنی از سوختن مشتقات نفتی و پتروشیمی مثل بنزین، اتانول، متان و … ایجاد می شود. وجه اختلاف این دو حریق، نرخ افزایش دماست. به طوری که در حریق سلولزی پس از ۱۰ دقیقه دما به ۷۰۰ درجه سانتیگراد می رسد، اما همین زمان کافی است تا در یک حریق هیدروکربنی دما به ۱۰۰۰ درجه سانتیگراد برسد. حریق سلولزی را می توان در ساختمان ها انتظار داشت، اما حریق هیدروکربنی بیشتر در سایت­های صنعتی نفت و گاز رخ می دهد. حفاظت سازه ­های فلزی در معرض حریق هیدروکربنی از الزامات HSE در پروژه های نفتی است.

در سازه های بتن آرمه موضوع محافظت سازه در برابر حریق با رعایت کاور میلگردها تامین می شود. بنابراین، در مورد سازه­ های بتنی چالش مقاوم سازی در برابر حریق مطرح نیست. اما، پوشش ضد حریق سازه های فلزی باید به صورت مجزا اجرا شود. بسته به آنکه حریق رخ داده سلولزی باشد یا هیدروکربنی، انتخاب نوع پوشش ضد حریق اسکلت فلزی می تواند متفاوت باشد. دانش فنی لازم برای توسعه یک پوشش ضد حریق فولاد برای حریق های هیدروکربنی پیچیدگی بیشتری دارد.

اجرای پوشش ضد حریق (عایق ضد حریق)

پوشش ضد حریق پایه معدنی عمدتا حاوی ورمیکولیت است. ورمیکولیت که از خانواده میکاست، ذاتا عایق حریق بوده و نرخ افزایش دمای فولاد را هنگام آتش سوزی کاهش می دهد. اجرای پوشش ضد حریق پایه معدنی با بکارگیری تجهیزات پاشش ملات امکان پذیر می گردد. این پوشش معدنی عموما به صورت ملات خشک به محل کارگاه منتقل شده و بر اساس دستورالعمل تولید کننده با آب مخلوط شده و ملات نرمی حاصل می شود. ملات حاصل در ماشین پاشش ملات بارگذاری شده و اجرا با بکارگیری فشار هوا انجام می شود.

اجرای عایق ضد حریق در قیاس با اجرای رنگ ضد حریق دشوارتر است و نیاز به مهارت بالاتری دارد. از این رو لازم است از یک مجری با تجربه بهره گرفت. یک مجری پوشش ضد حریق حرفه ای می تواند با سرعت و دقت بیشتر و پرت کمتر کار پاشش را انجام دهد.

برخی تولید کنندگان پوشش ها صرفا به امر فروش می پردازند. طبیعتا، تولیدکنندگان صرفا در صورتی مجاز به فروش هستند که موفق به اخذ تاییدیه از مرکز تحقیقات مسکن، راه و شهرسازی شده باشند. در سوی مقابل، برخی از شرکت ها صرفا اشتغال به اجرای پوشش ضد حریق اسکت فلزی دارند. شرکت های مجاز به اجرای عایق ضد حریق باید دارای تاییدیه از سازمان آتش نشانی بوده و اصطلاحاً در وندور لیست سازمان آتش نشانی قرار داشته باشند. این دسته از شرکت ها می توانند با خرید پوشش استانداردی که به تاییدیه مرکز تحقیقات مسکن، راه و شهرسازی رسیده است به اجرا اشتغال داشته باشند.

اجرای پوشش ضد حریق
ایران پروف؛ مجری پوشش های ضد حریق

اجرای رنگ ضد حریق

رنگ ضد حریق با ضخامت چند میکرون روی سازه اجرا می شوند. در حین آتش سوزی، این رنگ ها متورم شده و یک لایه عایق حرارتی در برابر حریق روی سطح فولاد ایجاد می کند و از گسترش شعله روی سطح جلوگیری می کنند. اجرای رنگ ضد حریق با بکارگیری یک پیستوله برقی انجام پذیر است. این رنگ به همراه هوای تحت فشار ذخیره شده در مخزن افشانه پیستوله به صورت پودر شده روی اسکلت سازه فلزی پاشیده می شود.

نمایندگی و شرکت پوشش ضد حریق

تعدادی از تولیدکنندگان و یا وارد کنندگان متریال با عنوان شرکت پوشش ضد حریق موفق به اخذ گواهی نامه فنی از مرکز تحقیقات مسکن، راه و شهرسازی برای محصولات خود می شوند. برای صدور گواهی نامه فنی شرکت­ های پوشش ضد حریق، طیف گسترده ای از انواع آزمون ها روی محصولات اعلام شده انجام می پذیرد. آزمون تعیین مقاومت در برابر آتش که بر روی نمونه­ های ستون فولادی انجام می­ پذیرد، مهمترین این آزمون­ هاست. بر مبنای نتایج این آزمون کلیدی، جدولی از ضخامت حداقلی پاشش برای انواع پروفیل های فولادی بدست آمده و مبنای طراحی قرار می گیرد.

شرکت های پوشش ضد حریق بر مبنای جدول ضخامت­ های بدست آمده می توانند حداقل ضخامت مورد نیاز عایق ضد حریق را در هر پروژه منحصر به فرد طراحی نمایند. بسته به کیفیت و کارایی، شرکت ها ممکن است ضخامت­ های مختلفی را برای یک پروفیل مشخص محاسبه نمایند. واضح است که شرکت ها با محصولات مرغوب ­تر ضخامت کمتری را برای پاشش اجرا خواهند کرد.

برخی از شرکت های تولید کننده و یا وارد کننده با اعطای نمایندگی به پیمانکار پوشش ضد حریق بازار فروش خود را گسترش می دهند. پیمانکار مجهز به ماشین آلات پاشش ملات و نیز سایر ابزارهای لازم به امر اجرا اشتغال دارد. یک پیمانکار با تجربه همواره از متریال استاندارد مورد تایید آتش نشانی و مرکز تحقیقات استفاده می کند. پوشش ضد حریق آتش نشانی عمدتا حاوی ورمیکولیت است و چسباننده آنها سیمان و یا گچ است. لیست شرکت های مجری پوشش ضد حریق ذی صلاح را می توان در سایت سازمان آتش نشانی تهران جستجو کرد. شرکت ارگ سازه آریا مهر (برند ایران پروف) نیز با دریافت مجوزهای لازم در این لیست قرار دارد.

مشاهده لیست شرکت های ارائه دهنده خدمات ایمنی در سایت آتش نشانی

قیمت پوشش ضد حریق ارزان

اجمالا می­توان گفت قیمت پوشش ضد حریق تابع سه پارامتر کلیدی است:

 • جدول ضخامت شرکت پوشش ضد حریق انتخاب شده
 • تعداد ساعات دوام مورد نیاز با توجه به کاربری، طبقات و متراژ ساختمان
 • مشخصات هندسی پروفیل های مورد استفاده در سازه

قیمت تمام شده عایق ضد حریق در ابتدای امر مشخص نیست و تعیین قیمت مستلزم در اختیار داشتن نقشه­ های سازه است. دامنه تغییرات قیمت بسیار گسترده است. به طوری که قیمت پوشش ضد حریق IP500 شرکت ایران پروف از ۴۵ هزار تومان تا ۱۲۰ هزار تومان به ازای هر مترمربع پاشش متغیر است.

برای اطلاع دقیق از قیمت پوشش ضد حریق ایران پروف با ما تماس بگیرید.

انواع مواد تشکیل دهنده پوشش ضدحریق

مواد پوشش ضد حریق پایه معدنی موجود در بازار به دو رده قابل تقسیم ­اند. مواد پوشش ضد حریق وارداتی و مواد پوشش ضد حریق ایرانی. مواد وارداتی موجود در بازار عمدتا قیمت بالایی دارند و در عین حال کارایی مطلوبی را نیز فراهم می ­آورند. در سوی مقابل، برخی پوشش های ایرانی قیمت ­های مناسبی داشته و مقرون به صرفه­ ترند. به عنوان نمونه، قیمت پوشش ضد حریق شرکت ایران­ پروف در مقایسه با نمونه­ های وارداتی ارزان­تر است. البته، مقایسه شرایط کیفی برآمده از آزمون­ های استاندارد نشان می­ دهد، پوشش ایرانی شرکت ایران پروف دارای کیفیت بسیار مطلوب و در تراز کیفی پوشش ­های وارداتی است.

رنگ ضد حریق یا چسب ضد حریق دارای فناوری نسبتا پیچیده ای است و عمدتا وارداتی است. شرکت هایی که تحت عنوان تولید کننده رنگ ضد حریق در کشور فعالیت می کنند، عمدتا وارد کننده مواد اصلی هستند. با این وجود، قیمت رنگ وابسته بالایی به تغییرات قیمت ارز دارد. با توجه به نوسانات ارزی سال های ۹۷ و ۹۸ در ایران، قیمت آن هم اکنون چند برابر پوشش های پایه معدنی است.


نحوه پاشش و اندازه‌گیری ضخامت پوشش ضد حریق ایران پروف

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نکات ضروری جهت اجرای پوشش ضد حریق

برای اجرای پوشش ضد حریق ایران پروف لازم است سطوح عاری از هرگونه آلودگی، روغن و ذرات سست باشد. در حالتی که سطح فولاد با ضد زنگ پوشش داده باشد، پیش از اجرا باید سطح فولادی مورد بررسی دقیق قرار گیرد تا وضعیت چسبندگی متریال ایران پروف بر سطح فولادی به درستی تحلیل گردد. با توجه به ماهیت مختلف پوشش های ضد زنگ، نتایج مختلفی در خصوص مقاومت چسبندگی پوشش ایران پروف حاصل می­ گردد. برای نمونه، ضدزنگ ­های آلکیدی حاوی ذرات زینک کرومات چسبندگی مطلوبی با پوشش ضد حریق اسکلت فلزی ایران پروف فراهم می­ کنند. اما، در برخی ضد زنگ­ های آلکیدی ساده ممکن است برای تامین چسبندگی لازم باشد از پرایمر خاص ایران پروف پیش از اجرای پوشش بهره گرفت.

شرکت پوشش ضد حریق اسکلت فلزی

ایران پروف؛ مجری پوشش ضد حریق

ایران پروف نشان تجاری نام آشنایی در پوشش ضد حریق است. محصول IP500 ایران پروف با هدف توسعه یک پوشش ضد حریق کارآمد و مقرون به صرفه در ایران تولید شده است. آزمون­ های مختلفی که در مرکز تحقیقات مسکن، راه و شهرسازی صورت پذیرفته گواه کیفیت مناسب ایران پروف است. برخی ویژگی­ های کلیدی پوشش ضد حریق ایران پروف عبارتند از:

 • ضخامت بهینه پوشش در نیمرخ­ های گوناگون فولادی، به ویژه در مورد نیمرخ­ های I شکل که بیشترین متراژ را عموما در بر می ­گیرد.
 • مقاومت چسبندگی عالی بر اساس استاندارد ASTM E736
 • مقاومت در برابر رطوبت زیاد که قابلیت استفاده در شرایط مختلف آب و هوایی را نشان می­ دهد.
 • مقاومت خمشی و نیز مقاومت فشاری مناسب
 • دوام بالا در چرخه­ های یخ زدگی و ذوب که نشانگر قابلیت استفاده ایران پروف در محیط های در معرض هوای آزاد را نشان می دهد.
 • مقاومت بسیار خوب ایران پروف در برابر ضربات ناشی از ضربه مکانیکی

بر اساس تجربه حاصل از اجرای پروژه ­های متعدد پوشش ضد حریق ایران پروف، مهندسین آتش ما آماده ارائه مشاوره به کارفرمایان و پیمانکاران صنعت ساختمان است. همچنین، می توانید برآورد قیمت پوشش ضد حریق ایران پروف را برای پروژه خود از ما بخواهید. برای این مساله کافی است با شماره زیر تماس بگیرید.

سوالات متداول

• پوشش ضد حریق چیست؟

اعضای فولادی در دمای حدود ۵۵۰ درجه سانتیگراد ممکن است تا ۵۰ درصد مقاومت خود را از دست بدهند. از این رو، ریسک فروریزش ساختمان های بلند هنگام حریق کاملا جدی است. با اجرای یک پوشش ضد حریق ساختمانی روی اجزای اصلی سازه فلزی شامل تیر و ستون، رسیدن دمای فولاد به دمای بحرانی ۵۵۰ درجه به تاخیر می‌افتد

• مواد تشکیل دهنده پوشش ضد حریق چیست؟

مواد پوشش ضد حریق پایه معدنی موجود در بازار به دو رده قابل تقسیم اند. مواد پوشش ضد حریق وارداتی و مواد پوشش ضد حریق ایرانی

• انواع پوشش ضد حریق کدام‌اند؟

به طور کلی پوشش ضد حریق به دو دسته اصلی قابل تقسیم اند:
۱٫ رنگ منبسط شونده پایه آلی
۲٫ پوشش ضد حریق پایه معدنی (عمدتا به صورت ملات خشک ضد حریق تولید می شوند)

• پوشش ضد حریق پایه معدنی به چه صورت اجرا می‌شود؟

اجرای پوشش ضد حریق پایه معدنی با بکارگیری تجهیزات پاشش ملات امکان پذیر می گردد.

قیمت پوشش ضد حریق چقدر است؟

قیمت پوشش ضد حریق تابع سه پارامتر کلیدی است:
• جدول ضخامت شرکت پوشش ضد حریق انتخاب شده
• تعداد ساعات دوام مورد نیاز با توجه به کاربری، طبقات و متراژ ساختمان
• مشخصات هندسی پروفیل های مورد استفاده در سازه

پوشش ضد حریق ایران پروف به صرفه‌ترین قیمت را در میان رقبا دارد. برای دریافت مشاوره رایگان یا کسب اطلاع از قیمت با شماره زیر تماس بگیرید:

09105677637 02188372400 دریافت قیمت و دیتاشیت