ایران پروف؛ شرکت مجاز اجرای فایرپروف ساختمان اسکلت فلزی

فایرپروف

اجرای فایرپروف در معنا معادل محافظت در برابر حریق است. در اینجا بحث بر ساختمان است. بسیاری از اجزای یک ساختمان در برابر خطر بالقوه حریق آسیب پذیر بوده و ممکن است عملکرد مورد انتظار خود را بعد از حریق از دست دهند. سیستم سازه ای یکی از مولفه های آسیب پذیر یک ساختمان است که ممکن است در برابر آتش سوزی عملکرد خود را از دست داده و منجر به ایجاد فاجعه گردد. و یا آن بخش از سیستم الکتریکی حیاتی در یک ساختمان بلند که خروج امن ساکنین از آسمان خراش ها را هنگام حریق تسهیل می کند، در زمره مولفه های آسیب پذیر ساختمان قرار دارد. در هر دو بخش نامبرده، عملیات فایرپروف از اهمیت بالقوه ای برخوردار است. اجرای پوشش ضد حریق راهکار کلیدی برای فایرپروف نمودن اجزای کلیدی یک ساختمان است.

ایران پروف؛ مشاور و مجری پوشش ضد حریق

ایران پروف با بهره گیری از جمعی از مهندسین آتش زبده، آماده ارائه خدمات مشاوره و اجرای پوشش‌های ضد حریق است. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.

02188372400 09105677637 دریافت قیمت و دیتاشیت

فایرپروف چیست؟

هرگاه به یک سیستم صفت فایرپروف (fireproof) اطلاق شود بدین معناست که آن سیستم قادر است در شرایط حریق بدون آسیب باقی بماند. به عبارتی عملکرد آن سیستم حفظ گردد. سیستم سازه ای در یک ساختمان نقشی بنیادین در پایداری ساختمان و حفظ جان ساکنین دارد. با افزایش تعداد طبقات در یک ساختمان خطر رخداد حریق بیشتر می شود. از سوی دیگر، ساختمان های بلندتر آسیب پذیری بیشتری در برابر آتش سوزی دارند. از این رو، موضوع فایرپروفینگ ساختمان های بلند مورد تاکید ویژه آیین نامه ها و کدهای ساختمانی است. فایرپروفینگ اغلب در مورد سازه های فولادی معنا می یابد، چرا که اعضای سازنده یک ساختمان فولادی از نیمرخ های فولادی ساخته می شوند که در مقایسه با مقاطع بتنی اینرسی حرارتی پایین تری دارند و در نتیجه در زمان نسبتا کوتاهی مقاومت خود را در زمان حریق از دست می دهند. اجرای فایرپروف سازه های فولادی از طریق اجرای پوشش های ضد حریق انجام می پذیرد.

فایرپروف (ضد حریق) سازه فلزی

حدود ۵۰ درصد از فولاد تولید شده در دنیا در بخش ساختمانی استفاده می شود. اگرچه فولاد در رده مصالح نسوختنی است، اما در دمای ۵۰۰ درجه سانتیگراد تا بیش از ۵۰ درصد مقاومت فولاد از دست می رود. حفظ جان انسان ها مستلزم ایجاد ضمانت کافی برای حفظ پایایی سازه فولادی هنگام آتش سوزی است (نمودار زیر). فایرپروف (ضد حریق) سازه های فلزی راهکاری برای افزایش ایمنی ساختمان های بلند است.

فایرپروف ضد حریق سازه فلزی

در صورتی که یک حریق شدید در ساختمانی فاقد فایرپروفینگ اسکلت فلزی روی داده و تداوم یابد، آنگاه انتظار می رود اعضای سازه دچار تغییر شکل های بزرگی شده و دچار کمانش شوند. با اجرای تمهیدات فایرپروف فولاد می توان زمان رسیدن به دمای فولادی را به تعویق انداخت. به عبارتی فایرپروفینگ اسکلت فلزی نوعی خرید زمان است تا پیش از رخداد فاجعه فروریزش ساختمان، حریق اطفاء شود. سیستم های فایرپروف به دو دسته کلی قابل تقسیم اند:

  1. فایرپروف معدنی
  2. فایرپروف بر پایه رنگ

اجرای فایرپروف ساختمان

کلیدی ترین جزء در فایرپروف پایه معدنی “ورمیکولیت” است. ورمیکولیت ذاتا عایق حریق بوده و نرخ افزایش دمای فولاد را هنگام آتش سوزی کاهش می دهد. اجرای فایرپروف پایه معدنی با بکارگیری تجهیزات پاشش ملات امکان پذیر می گردد. متریال فایرپروف پایه معدنی عموما به صورت ملات خشک به محل کارگاه منتقل شده و بر اساس دستورالعمل تولید کننده با آب مخلوط شده و ملات نرمی حاصل می شود. ملات حاصل در ماشین پاشش ملات بارگذاری شده و اجرای فایرپروف با بکارگیری فشار هوا انجام می شود.

اجرای فایرپروف ساختمان بر پایه متریال معدنی در قیاس با رنگ فایرپروف دشوارتر بوده و نیاز به مهارت بالاتری دارد. از این رو لازم است از یک مجری فایرپروف با تجربه بهره گرفت. یک مجری فایرپروف حرفه ای می تواند با سرعت و دقت بیشتر و پرت کمتر کار پاشش را انجام دهد.

برخی تولیدکنندگان صرفا به امر فروش فایرپروف می پردازند. بدیهی است تولیدکنندگان صرفا در صورتی مجاز به فروش فایرپروف خود هستند که موفق به اخذ تاییدیه از مرکز تحقیقات مسکن، راه و شهرسازی شده باشند و یا آنکه در یکی از آزمایشگاهای معتبر خارج از کشور موفق به اخذ گواهینامه های بین المللی شده باشند. در سوی مقابل، برخی از شرکت ها صرفا به اجرای فایرپروف اشتغال دارند. شرکت های مجاز به اجرای فایرپروف باید دارای تاییدیه از سازمان آتش نشانی بوده و اصطلاحاً در وندور لیست سازمان آتش نشانی قرار داشته باشند. این دسته از شرکت ها می توانند با خرید فایرپروف استانداردی که به تاییدیه مرکز تحقیقات مسکن، راه و شهرسازی رسیده است به اجرای فایرپروف ساختمان اشتغال داشته باشند. خرید فایرپروف غیر استاندارد اخذ تاییدیه آتش نشانی و متعاقبا صدور پایان کار را غیرممکن می سازد.

ایران پروف؛ مشاور و مجری پوشش ضد حریق

ایران پروف با بهره گیری از جمعی از مهندسین آتش زبده، آماده ارائه خدمات مشاوره و اجرای پوشش‌های ضد حریق است. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.

02188372400 09105677637 دریافت قیمت و دیتاشیت

اجرای فایرپروف ستون

از بین اجزای سازنده یک ساختمان فولادی ستون ها از اهمیت به مراتب بیشتری برخوردارند. دلیل این امر آن است که چه بسا شکست یک ستون می تواند منجر به فروریزش کل سازه گردد. ستون در یک طبقه مشخص علاوه بر بار آن طبقه، در واقع حمال بار تمام طبقات فوقانی آن نیز است. از این رو ستون ها در طبقات پایین تر عمدتا دارای مقاطع بزرگتری هستند. حال اگر یک ستون در طبقات پایین تر دچار شکست شود، ایمنی کل سازه با خطر جدی مواجه است. فایرپروف ستون از این منظر دارای اهمیت بیشتری است.

برای تحلیل سناریوهای مختلف آتش سوزی پژوهش های جالب توجهی در سطح دنیا انجام شده اند. در این پژوهش ها که عمدتا بر پایه مدلسازی عددی انجام پذیرفته نیز نقش کلیدی ستونها کاملا مورد تاکید قرار گرفته است. فروریزش پیش رونده (Progressive collapse) که به معنای فروریزش سلسله وار ساختمان است با خرابی یک ستون در یک طبقه دلخواه و آوار شدن بار طبقات فوقانی آغاز می گردد. وارد شده حجم زیادی از آوار طبقات سبب خرابی طبقه مد نظر شده و همین روال تا ریزش کل سازه ادامه می باید. در شکل زیر نتیجه شبیه سازی فروریزش پیش رونده ناشی از حریق بر یک سازه بلند را می توان دید. واضح است که در ثانیه ۵۰۰ ام از حریق ستونهای یکی از طبقات دچار شکست شده و تنها ۵۰ ثانیه لازم بوده تا کل ساختمان دچار فروریزش گردد. اجرای فایرپروف ستون عاملی است که این خطر را کاهش می دهد.

اجرای فایرپروف ساختمان و ستون

گاهی اوقات با ساختمانی مواجه می شویم که فاقد حفاظت در برابر حریق است. این موضوع عموما برای ساختمان های قدیمی تر صادق است (شبیه به مورد تاریخی پلاسکو). گاها انجام فایرپروف کل تیرها هر دلیل امکان پذیر نیست. گفته می شود در این موارد حداقل اجرای فایرپروف ستون می تواند تا حد قابل ملاحظه ای ایمنی سازه را افزایش دهد. فایرپروف ستون ها در ساختمان های قدیمی ممکن است با حجم عملیاتی قابل تحملی قابل اجرا باشد.

شرکت رنگ فایرپروف

به دلیل تفاوت چشمگیر قیمتی بین فایرپروف معدنی و رنگ فایر پروف، کارفرمایان ترجیح می دهند از فایرپروف معدنی بهره گیرند. این تفاوت قیمتی عموما بیش از ۵۰۰ درصد است. اما گاهی از اوقات انتخاب رنگ فایرپروف اجتناب ناپذیر است. به عنوان مثال، در برخی ساختمانها سازه در در معرض دید است (یا اصطلاحا اکسپوز است). برای نمونه، برای یک سازه فضا کار در یک تالار بزرگ راهکاری جز اجرای رنگ فایرپروف ضد حریق وجود ندارد. مراکز خرید دارای سازه اکسپوز، بیمارستانها، استادیوم ها و رستوران ها و حتی ساختمان های بلند از مواردی است که می توان از رنگ فایرپروف در آنها بهره برد.

برخی از شرکت های فایرپروف هر دو گزینه پوشش ضد حریق و رنگ فایرپروف را در اختیار پیمانکار فایرپروف قرار می دهند. رنگ فایرپروف با ضخامت کم از مرتبه چند میلیمتر روی سازه اجرا می شوند. در حین آتش سوزی، رنگ فایرپروف متورم شده و یک لایه عایق حرارتی در برابر حریق روی سطح فولاد ایجاد می کند و دست مشابه یک حایل از گسترش شعله روی سطح جلوگیری می کنند. اجرای رنگ فایرپروف ضد حریق با بکارگیری یک پیستوله برقی توسط پیمانکار فایرپروف انجام پذیر است. رنگ فایرپروف به همراه هوای تحت فشار ذخیره شده در مخزن افشانه پیستوله به صورت پودر شده روی اسکلت سازه فلزی پاشیده می شود. در اجرای رنگ فایرپروف عموما ابتدا از یک پرایمر استفاده می شود که نقش بهبود چسبندگی را عهده دار است و نیز عملکرد محافظت فولاد در برابر خوردگی را سبب می شود. همچنین در برخی موارد از یک لایه تاپ کوت نیز بهره گرفته می شود تا دوام فایرپروف در شرایط آب و هوایی تضمین شود.

شکل زیر به صورت نمادین عملکرد رنگ فایرپروف ضد حریق را نشان می دهد.

شرکت رنگ و عایق فایرپروف

قیمت عایق فایرپروف (fireproof) ارزان

بسته به ضخامت رنگ فایرپروف (fireproof) و البته شرایط حریق، استفاده از این رنگها می تواند رسیدن به دمای بحرانی را ۳۰ تا ۱۲۰ دقیقه به تاخیر بیندازند. واضح است مواد فایرپروف (fireproof) با راندمان بیشتر از قیمت بالاتری برخوردارند. روند تحقیق و توسعه در شرکت های رنگ فایرپروف (fireproof) به این ترتیب است که از یک سو به دنبال بهبود عملکرد ضد خوردگی محصولات خود هستند و از سوی دیگر کاهش قیمت فایرپروف (fireproof) را دنبال می کنند. اگر این مهم تحقق یابد که قیمت رنگ ضد حریق از قیمت قابل تحمل تری برخوردار باشد و از سوی دیگر عملکرد حفاظت از خوردگی در حد مطلوب برآورده کند، می توان انتظار داشت استفاده از این محصولات در آینده گسترش بیشتری داشته باشد. واضح است که اجرای رنگ فایرپروف ضد حریق در مقایسه با مواد فایرپروف معدنی اصلاحا تمیزتر است. البته به دلیل آنکه رنگ فایرپروف ماهیتا وابسته به قیمت جهانی مواد شیمیایی است، نوسان قیمتی آن در کشور ما به دلیل وابستگی دلاری آن بسیار زیاد است. کارفرمایان و پیمانکاران فایرپروف باید این مهم را در قرارداد فایرپروف خود مدنظر قرار دهند تا دچار خسارت فاحش احتمالی نگردند.

قیمت فایرپروف (fireproof) پایه معدنی در شرایط حاضر کشور به مراتب کم تر از رنگ فایرپروف است. دلیل این موضوع، فراوانی نسبی مواد معدنی خام مورد نیاز برای تولید مواد فایرپروف در ایران است. کم بودن قیمت فایرپروف (fireproof) پایه معدنی اصلا به معنای عملکرد ضعیف تر نسبت به رنگ فایرپروف نیست. با انتخاب فایرپروف معدنی با کیفیت و انجام محاسبات مهندسی لازم می توان عملکردی برابر با رنگ فایرپروف حاصل نمود.

معادن کشف شده ورمیکولیت در ایران در طی یک دهه اخیر خوشبختانه سبب شده تا شاهد تولید مواد فایرپروف ارزان در ایران باشیم. تحقق تولید فایرپروف ارزان اتفاق ارزشمندی برای کشور است. چرا که با توجه به نیاز وسیع کشور برای ساخت سازه های فولادی اعم از بخش صنعت و بخش ساختمان در سال های آتی می توان از فایرپروف ارزان بهره برد. فایرپروف ارزان پایه ورمیکولیتی سبب می گردد تا از هزینه های مقاوم سازی سازه های فولادی در برابر حریق به مقدار قابل ملاحظه ای کاهش یابد. با بهره گیری از مواد فایرپروف ارزان پایه ورمیکولیتی می توان از خروج ارز در کشور کاست.

برای کسب اطلاعات دقیق تر از قیمت فایر پروف، کلیک کنید.

ایران پروف؛ تولید کننده فایرپروف ارزان

ایران پروف نامی آشنا در صنعت فایرپروف ایران است. معادن ورمیکولیت متعلق به ایران پروف در رده با کیفیت ترین ها در دنیاست. به پشتوانه ذخایر فراوان این ماده معدنی ارزشمند، ایران پروف موفق به تولید فایرپروف ارزان قیمت شده است. آزمایش های صورت پذیرفته در مرکز تحقیقات مسکن و راه و شهرسازی نشان می دهد مواد فایرپروف تولیدی ایران پروف از عملکرد بسیار رضایت بخشی برخوردار است. فایرپروف ارزان تولیدی این شرکت با کمترین ضخامت قادر است تا سه ساعت حفاظت برای سازه های فلزی فراهم کند. همچنین چسبندگی و مقاومت فشاری بسیار خوب و فراتر از حداقل مورد نظر استاندارد سبب می گردد تا دوام مناسبی از پوشش ایران پروف انتظار داشت.

ایران پروف دارای تاییدیه از مرکز تحقیقات مسکن و راه و شهرسازی برای طیفی از محصولات خود از جمله محصول IP500 است. این محصول که در رده پرفروش ترین محصولات ایران پروف است در زمره فایرپروف ارزان قیمت است. همچنین ایران پروف در لیست کوتاه مورد تایید (وندور لیست) سازمان آتش نشانی تهران به عنوان مجری فایرپروف تایید صلاحیت شده قرار دارد.

مشاهده وندور لیست سازمان آتش نشانی

ایران پروف؛ مشاور و مجری پوشش ضد حریق

ایران پروف با بهره گیری از جمعی از مهندسین آتش زبده، آماده ارائه خدمات مشاوره و اجرای پوشش‌های ضد حریق است. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.

02188372400 09105677637 دریافت قیمت و دیتاشیت

مهندسین مجرب ایران پروف آماده اند تا با در اختیار داشتن نقشه های سازه ای شما نسبت به طراحی فایرپروفینگ سازه شما در اسرع وقت اقدام نمایند. با یک طراحی مناسب و اصولی مبتنی بر ضوابط مقرر در مبحث سوم مقررات ملی و بهره گیری از مواد فایرپروف ارزان، قادر خواهیم بود تا بهترین و مقرون به صرفه ترین گزینه را به شما معرفی کنیم. تجربه اجرای موفق حدود ۴۵۰ هزار مترمربع فایرپروف در سراسر کشور در بخش ساختمانی و نیز صنعتی در کنار تیم مهندسی مجرب و با کیفیت مهمترین پشتوانه ماست. ما آماده ارائه مشاوره رایگان به پیمانکاران و کارفرمایان محترم هستیم.

➕ ادامه مطلب

سوالات متداول

فایرپروف چیست؟

فایرپروف روی اجزای اصلی سازه فلزی پاشیده می‌شود. در هنگام حریق، رسیدن دمای فولاد به دمای بحرانی را به تاخیر می‌اندازد و موجب پایداری بیشتر ساختمان می‌شود

قیمت فایرپروف چقدر است؟

قیمت دقیق مستلزم در اختیار داشتن نقشه‌های سازه است اما دامنه تغییرات قیمت پوشش ضد حریق IP500 شرکت ایران پروف از ۴۵ هزار تومان تا ۱۲۰ هزار تومان به ازای هر مترمربع پاشش است.

آیا شرکت ایران پروف مجوزهای لازم را دارد؟

شرکت ایران پروف با دریافت مجوزهای لازم از سازمان آتش نشانی و مرکز تحقیقات و همچنین استفاده از مواد استاندارد بهترین خدمات را به شما ارائه می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *