قوانین و مقررات ساختمان های بلند چیست؟

قوانین و مقررات ساختمان های بلند

ساختمان یک سرمایه ملی است. عموم شهروندان خرید واحد ساختمانی را یکی از اهداف اصلی در تلاش روزمره خود قرار می دهند. از سوی دیگر، ساخت و فروش ساختمان به مردم یکی از زمینه های کسب و کار مورد علاقه سرمایه گذاران جامعه است. طبیعی است که ایجاد یک تعادل منطقی بین توده مردم از یک سو و فعالین عرصه ساختمان سازی یک رویکرد منطقی است. قوانین و مقررات ساختمان های بلند همان آسایش، کارایی و ایمنی شاخصه های مورد انتظار مردم از یک ساختمان است.

ایران پروف؛ مشاور و مجری پوشش ضد حریق

ایران پروف با بهره گیری از جمعی از مهندسین آتش زبده، آماده ارائه خدمات مشاوره و اجرای پوشش‌های ضد حریق است. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.

02188372400 09105677637 دریافت قیمت و دیتاشیت

قوانین و مقررات ساختمان های بلند چیست؟

در یک جامعه متمدن، ایجاد یک تعادل منطقی بین استفاده کنندگان نهایی و سازندگان ساختمان بر عهده حاکمیت است. تدوین مقررات و قوانین ساختمانی گامی در جهت اعمال این نقش حاکمیتی است. در مقررات ساختمانی انتظار می رود ضوابط کاملا روشن و قابل سنجشی برای تولید واحدهای ساختمانی بیان گردد که ایمنی و آسایش شهروندان را تامین کند.

در این بین، ساختمان های بلند به دلیل ویژگی های ذاتی خود حساسیت های بیشتری را نسبت به ساختمان های متعارف ایجاد می کنند. با افزایش تعداد طبقات و طبعا افزایش تراکم استفاده کنندگان از ساختمان مسایل آسایش و نیز ایمنی سازه ای اهمیت مضاعفی پیدا می کنند. از این روست که در بسیاری از کشورهای توسعه یافته، مقررات و قوانین ساختمان های بلند به عنوان یک پیش نیاز اساسی در مدیریت ساخت و ساز مورد توجه نهادهای حاکمیتی جامعه قرار دارد. برای نمونه، در هر یک از ایالت های آمریکا مجموعه ای از ضوابط و قوانین ساختمان های بلند به صورت منظم تهیه و منتشر می گردد.

قوانین و مقررات ساختمان های بلند در ایران

در ایران نیز مقررات ملی ساختمان توسط دفتر تدوین مقررات ملی ساختمان به عنوان یک نهاد حاکمیتی تهیه و به عموم فعالین عرصه ساخت و ساز ابلاغ می گردد. مقررات ملی ساختمان در بردارنده مقررات ساختمان های متعارف و نیز مقررات ساختمان های بلند است. مقررات ملی ساختمان در قالب بیست و دو مبحث مجزا مجموعه ای از ضوابط لازم الاجرا در طرح و اجرای ساختمان ها را مشخص می دارد.  مجموعه این ضوابط موضوع ایمنی، آسایش و قابلیت بهره برداری مطمئن ساختمان را برای ساکنین فراهم می کند.

رعایت قوانین جهت حفاظت از ساختمان ها در برابر حریق

یکی از مباحث کلیدی در مجموعه مقررات ملی ساختمان، مبحث سوم است که حفاظت از ساختمان ها در برابر حریق را مورد تاکید قرار داده است. حریق در زمره یکی از مخاطرات جدی ساختمانی است. در زمان رخداد حریق رفتار سازه ها متمایز با شرایط طبیعی است. حریق می تواند باعث تقلیل مقاومت اجزای سازه ای شده و ریسک فروریزش ساختمان را در پی داشته باشد. بر اساس تجارب پیشین، اگر ملاحظات اساسی محافظت از حریق در هنگام طرح و اجرای سازه ها در این مورد منظور نگردد، خسارات جانی اجتناب ناپذیر است.

آتش سوزی ساختمان پلاسکو
آتش سوزی و ریزش ساختمان پلاسکو به دلیل رعایت نکردن قوانین و مقرارت ساختمان های بلند

محافظت از ساختمان ها در برابر حریق در ساختمان های بلند اهمیت بسیار بیشتری دارد. از این روست که در مقررات ساختمان های بلند در تمامی کشورهای توسعه یافته بخش ویژه ای به موضوع محافظت از حریق اختصاص یافته است. طبیعتا با افزایش تعداد طبقات در یک ساختمان ریسک رخداد حریق نیز افزایش می یابد. از سوی دیگر، به دلیل تراکم بیشتر ساکنین در ساختمان های بلند زمان مورد انتظار برای عملیات اطفای حریق و امداد و نجات افزایش قابل ملاحظه ای می باید. تصور کنید برای یک برج ۳۰ طبقه ای که در طبقه همکف دچار حریق گسترده گردیده است، عملیات نجات افراد و اطفای حریق چه میزان دشوار و زمان بر است. لذا طبیعی است که مقررات ساختمان های بلند موضوع حفظ پایداری سازه برای زمانهای طولانی تر هنگام حریق را مورد تاکید ویژه قرار داده باشد. حادثه تلخ ساختمان پلاسکو و فروریزش سازه هنگام حریق هیچگاه از خاطر جامعه مهندسی زدوده نخواهد شد.

محافظت ساختمان های بلند در برابر حریق

یکی از راههای قابل اعتماد و در عین حال مقرون به صرفه برای محافظت ساختمان های بلند در برابر حریق استفاده از پوشش های ضد حریق پایه معدنی است. این پوشش ها که اغلب به صورت پاششی بر المان های سازه های فلزی اجرا می شود، زمان پایداری ساختمان های بلند در حریق را به صورت قابل ملاحظه ای افزایش می دهد. در ساخت این پوشش ها اغلب از مواد معدنی ویژه ای استفاده می شود که در هنگام حریق به صورت یک عایق کارآمد، نرخ رمانی رسوخ حرارت به المان های سازه ای کاهش می یابد. در مقررات ساختمان های بلند استفاده از پوشش ضد حریق به عنوان یک راهکار موثر پذیرفته شده است.

پوشش ضدحریق

ایران پروف نشان تجاری نام آشنایی در تولید پوشش های ضد حریق پایه معدنی است. محصولات ایران پروف مورد تایید مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی به عنوان متولی مقررات ساختمان های بلند است. واحد مهندسی ایران پروف با بهره گیری از جمعی از مهندسین آتش زبده آماده ارائه خدمات مشاوره و طراحی در موضوع پوشش های ضد حریق است. ایران پروف با تولید متریال کارآمد و اجرای سریع و مطمئن پوشش های ضد حریق آماده همکاری با سازندگان و پیمانکاران محترم است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره خدمات ایران پروف، کافی است با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.

ایران پروف؛ مشاور و مجری پوشش ضد حریق

ایران پروف با بهره گیری از جمعی از مهندسین آتش زبده، آماده ارائه خدمات مشاوره و اجرای پوشش‌های ضد حریق است. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.

02188372400 09105677637 دریافت قیمت و دیتاشیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *