پایان کار ساختمان چیست و مراحل دریافت آن چگونه است؟

پایان کار ساختمان

ساخت و ساز ساختمان‌ها، باید براساس قوانین شهرداری صورت بگیرد. به همین منظور برای شروع کار باید پروانه ساخت اخذید و پس از پایان کار نیز باید یک گواهی مبنی بر اتمام قانونی کار ساخت و ساز دریافت کنید. گواهی پایان کار ساختمان، نشان می‌دهد که ساختمان شما برطبق قوانین  کنساخته شده است و از دید سازمان نظام مهندسی و شهرداری هیچ مشکلی ندارد. به منظور دریافت این گواهی باید درخواستی ثبت کنید و منتظر نتیجه آن بمانید. برای آن که از جزئیات اخذ گواهی پایان کار ساختمان مطلع شوید، تا انتهای این مقاله از ایران پروف همراه ما باشید.

پایان کار ساختمان چیست؟

پایان کار ساختمان یک گواهی است، که بعد از تمام شدن مراحل ساخت و ساز باتوجه به شناسنامه فنی ملک، به دست شهرداری صادر می‌شود. هنگامی که این گواهی صادر شود، یعنی شهرداری، وزارت مسکن، سازمان شهرسازی و تمام مراجع مربوط بر سر قانونی بود ساخت آن اتفاق نظر دارند. اگر یک ساختمان موفق به دریافت پایان کار نشود، صاحبان آن نمی‌توانند در دفاتر اسناد رسمی آن ملک را خرید و فروش کنند، یا به هر ترتیبی نقل و انتقالی در آن صورت دهند. درواقع بدون داشتن این گواهی، نمی‌توانید سند مالکیت دریافت کرده و به طبع نمی‌توانید آن را به غیر انتقال دهید.

اهمیت اخذ گواهی پایان کار در چیست؟

گفتیم که پس از اتمام کار ساخت و ساز، این گواهی صادر می‌شود. بنابراین در دست داشتن آن به این معنی است که ساختمان ویژگی‌های زیر را دارد.

 • این ملک یا ساختمان مشکل قانونی ندارد و از تمام قوانین تعریف شده برای ساخت و ساز اصولی پیروی کرده است، در نتیجه مورد قبول شهرداری است.
 • دریافت صورت مجلس تفکیکی برای این ملک میسر خواهد بود. صورت مجلس تفکیکی، یک گواهی است که اجازه دریافت سند مالکیت برای واحدهای مختلف یک ملک را می‌دهد. چنانچه مراحل دریافت پایان کار به درستی طی شود، اداره ثبت اسناد و املاک می‌تواند صورت مجلس تفکیکی را صادر کند.
 • چنانچه نتوانید سند پایان کار را دریافت کنید، امکان صدور سند برای ملک نیز وجود نخواهد داشت. به این ترتیب نمی‌توانید ملک خود را بفروشید. بنابراین اگر می‌خواهید همه چیز قانونی باشد و در دفاتر اسناد رسمی اجازه فروش داشته باشید، باید ملک را برطبق قوانین بسازید و در نهایت نسبت به اخذ گواهی اقدام کنید.

پیش فروش واحدهای یک ساختمان

احتمالاً اصطلاح پیش فروش را شنیده‌‌اید. پیش فروش کردن یک ملک بدون در دست داشتن گواهی پایان کار، تنها به شرطی قابل اجرا است، که مالک اصلی متعهد شود در موعد مقرر نسبت به دریافت آن اقدام کند. بنابراین در ابتدا صاحب ملک و خریدار، به دفتر اسناد رسمی مراجعه کرده و پس از عقد قرار داد، تاریخ تحویل سند را مشخص می‌‌کنند. در این بازه زمانی صاحب اصلی ملک موظف است کار ساخت و ساز را تمام کرده و با مراجعه به شهرداری نسبت به دریافت پایان کار اقدام کند. پس از طی مراحل قانونی و دریافت سند کل ملک یا تک‌‌تک واحدها، باید در تاریخ مقرر برای تحویل سند و اتمام معامله در دفتر اسناد رسمی حاضر شود.

اگر به هر دلیل، ملک صلاحیت قانونی دریافت پایان کار را نداشت، پرونده مربوط به آن به کمیسیون ماده ۱۰۰ ارجاع داده می‌‌شود. سپس کمیسیون پرونده را بررسی کرده و یا به پرداخت جریمه نقدی و صدور گواهی رأی می‌‌دهد، یا ساختمان را نمی‌‌پذیرد. اگر رأی بر پرداخت جریمه نقدی باشد، گواهی صادر خواهد شد و صاحب ملک می‌‌تواند سایر مراحل قانونی را طی کند.

مدارک لازم جهت اخذ پایان کار

مدارک لازم جهت اخذ پایان کار

هر کار اداری، نیاز به داشتن تعدادی مدرک دارد. برای اخذ این گواهی نیز متقاضی باید مدارک لازم را آماده کرده و به شهرداری مراجعه کند. این مدارک عبارتند از:

 • اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی مالک بنا
 • اصل و کپی سند ملک
 • در صورتی که مالک اصلی ملک فوت کرده باشد، اصل و کپی انحصار وراثت و کپی شناسنامه ورثه
 • اصل و کپی رسید پرداخت عوارض نوسازی سالیانه
 • اصل و کپی رسید پرداخت قبض­های آب، برق، گاز، تلفن
 • ارائه کارت سازه، کلیه گزارشات مرحله به مرحله و برگه اتمام عملیات ساختمانی و همچنین در ساختمان‌های نوساز، ارائه تأییدیه استاندارد برای نصب آسانسور
 • اصل و کپی پروانه ساختمان ملک
 • نقشه معماری ملک، که دارای مهر شهرداری منطقه باشد و همچنین CD حاوی اطلاعات نقشه و ساختمان

بیشتر بخوانید: قوانین و مقررات ساختمان‌های بلند چیست؟

مراحل اخذ گواهی پایان کار ساختمان چیست؟

برای اخذ این گواهی، صاحب ملک باید با در دست داشتن مدارک لازم به شهرداری مراجعه کند. مراحلی که باید طی شود سه­گانه بوده و شامل تشکیل پرونده، تعیین تخلف و پایان کار هستند.

 1. تشکیل پرونده

مالک متقاضی دریافت گواهی، باید ابتدا فرم درخواست پایان کار را دریافت کند و او به همراه ناظر پروژه ساختمانی باید آن فرم را پر کنند. اگر پروژه ساختمانی به منظور بازسازی و نوسازی صورت گرفته باشد، عوارض نوسازی باید پرداخت شود. سپس باید با در دست داشتن مدارک سند مالکیت، نامه درخواست به شهرداری، فرمی برای ثبت شماره و تاریخ درخواست در دبیرخانه و تعیین وقت بازدید کارشناس فنی برای تشکیل پرونده اقدام شود. پس از تعیین وقت، کارشناسان فنی به محل اعزام خواهند شد و بنای تکمیل شده را بازرسی خواهند کرد. بنابراین مراحل زیر باید به اتمام برسد تا پرونده از نظر قانونی صلاحیت ادامه روند را پیدا کند.

 • کارشناس دفتر فنی شهرداری منطقه مربوطه باید از محل ساختمان بازدید کند.
 • پس از بازدید، کارشناس باید گزارشی از وضعیت ملک تهیه کند.
 • فرمی به نام گزارش روند اجرای عملیات باید از طرف ناظر تکمیل شده و در اختیار مالک قرار بگیرد.
 • پس از آن، مالک باید با در دست داشتن تمام مدارک به شهرداری مراجعه کند.
 1. تعیین تخلف

پس از گذراندن مرحله اول و تحویل تمام مدارک، مالک باید منتظر نتیجه کارشناسی دفتر فنی بماند. چنانچه ملک هیچ مشکلی نداشته باشد، باقی مراحل به سرعت طی خواهد شد. چرا که پرونده به بخش محاسبات فرستاده خواهد شد و سپس سند رسید عوارض، گزارش ناظر و سند اتمام ملک صادر خواهند شد. سند اتمام، پیش نویسی از پایان کار ساختمان و رسیدی مبنی بر تأیید بازبینی است.

ممکن است بنا دارای تخلف باشد و امکان صدور گواهی به راحتی فراهم نباشد. اگر چنین بود، پرونده به کمیسیون ماده ۱۰۰ ارجاع داده می‌‌‌‌‌شود تا شرایط آن مورد بررسی قرار گیرد. وقتی تخلف مشخص شد، مالک ۱۰ روز وقت دارد تا درمورد آن توضیحات خود را ارائه دهد. سپس پرونده وارد روند تصمیم‌‌‌‌‌گیری می‌‌‌‌‌شود. پس از آن که نتیجه تصمیم‌‌‌‌‌گیری به تأیید رئیس بازرسی، شهرداری و شهرسازی رسید، این تأییدیه به دبیرخانه شهرداری منطقه تحویل داده می‌‌‌‌‌شود.

ممکن است کمیسون ماده ۱۰۰، به جریمه مالک رأی دهد. در این صورت باید جریمه پرداخت شود. پس از پرداخت کامل، پرونده وارد روند، صدور پایان کار، یا تمدید پروانه بنا می‌‌‌‌‌شود. اگر جریمه پرداخت نشود، کمیسیون تجدید نظر به تخریب ملک رأی خواهد داد. اگر در بازه دو ماهه بعد از رأی تخریب، این عمل صورت نگیرد، شهرداری خود این کار را انجام داده و هزینه‌‌‌‌‌های آن را از مالک دریافت می‌‌‌‌‌کند. اضافه بنا از نظر ارتفاع یکی از مواردی است که مشمول جریمه می‌‌‌‌‌باشد. بنابراین مالک باید پیش از ساخت از ساکنان ساختمان‌‌‌‌‌های مجاور رضایت بگیرد و پس از اتمام نیز جریمه کمیسیون را بپردازد.

 1. پایان کار ساختمان

برای اخذ گواهی نهایی، مالک باید اصل و کپی سند مالکیت، اصل و کپی شناسنامه، رسید پرداخت عوارض نوسازی و کپی پایان کار ملک را به شهرداری برده و مجددا پرونده تشکیل دهد. پس از آن واحد تشکیل پرونده در شهرداری، پیش نویسی از پایان کار تهیه خواهد کرد. سپس در بخش پروانه ساختمان شهرداری، برگ گواهی پایان کار تکمیل می‌‌‌‌‌‌شود. تکمیل نهایی زمان اتفاق می‌‌‌‌‌‌افتد که، گواهی به امضای معاون شهرسازی، معاون مالی اداری شهردار، محاسب و پیش‌‌‌‌‌‌نوس گیرنده برسد. در نهایت گواهی در دبیرخانه شهرداری مهر شده و شماره و تاریخ مربوطه روی آن ثبت می‌‌‌‌‌‌شود. درنهایت مراحل اخذ مجوز تمام می‌‌‌‌‌‌شود و پس از مدتی اصل گواهی به مالک تحویل داده می‌‌‌‌‌‌شود.

مراحل اخذ گواهی پایان کار ساختمان چیست؟

اخذ پایان کار ساختمان‌‌‌‌‌‌های قدیمی

برای انتقال سند یک ساختمان قدیمی یا به اصطلاح کلنگی، نیز به گرفتن گواهی جدید نیاز است. این به شرطی است که سن بنا ۲۹ سال یا بیشتر باشد. برای دریافت گواهی با این شرایط سه حالت ممکن است رخ دهد:

 1. اگر این بنای کلنگی دارای پایان کار قدیمی است، کافی است مدارک مربوط به آن را تحویل داده و گواهی جدیدی درخواست دهید. در این حالت لازم نیست برگه اتمام عملیات ساختمانی داشته باشید.
 2. ممکن است ساختمان کلنگی شما پایان کار داشته باشد، اما در طی سال‌ها تغییراتی در بنا ایجاد کرده باشید، برای مثال طبقه‌ای به آن اضافه کرده باشید. اگر چنین باشد، به مجوز شهرداری نیاز دارید. بنابراین با در دست داشتن تمام مدارک، به شهرداری مراجعه کرده و اجازه دهید روند کار در کمیسیون ماده ۱۰۰ دنبال شود. پس از تعیین جریمه، اگر به موقع آن را پرداخت کنید، گواهی جدید صادر خواهد شد.
 3. پیچیده‌ترین حالت دریافت گواهی، مربوط به ساختمان‌هایی است که در زمان ساخت پایان کار نگرفته­اند و به طبع سند نیز ندارند. اگر مالک چنین ساختمان­هایی هستید باید مراحل طولانی و پیچیده‌ای را بگذرانید.

سخن پایانی

وقتی ملکی ساخته می‌‌‌‌‌‌‌شود باید قابلیت واحد بندی و اختصاص سند به هر واحد یا کل ملک وجود داشته باشد. در غیر این صورت به عنوان مالک برای انتقال آن به غیر به مشکل برخواهید خورد. بنابراین به نفع شما است که از ابتدا برطبق قوانین موجود پیش بروید. به این منظور باید اسنادی را طی مراحل مختلف ساخت تهیه کرده و به عنوان گام نهایی، یک سند با نام گواهی پایان کار اخذ کنید.

طبیعی است که مانند هر روند اداری دیگری این مورد نیز زمان‌‌‌‌‌‌‌بر است . با این حال آینده قانونی ملک شما را تضمین کرده و به شما اجازه می‌‌‌‌‌‌‌دهد بتوانید، نسبت به فروش آن اقدام کنید. امیدواریم این مقاله از ایران پروف توانسته باشد، اطللاعات شما را در زمینه روال‌‌‌‌‌‌‌های شهرداری مربوط به ساخت و ساز افزایش داده و به سؤالات شما در این زمینه پاسخ درستی داده باشیم.

ایران پروف؛ مشاور و مجری پوشش ضد حریق

ایران پروف با بهره گیری از جمعی از مهندسین آتش زبده، آماده ارائه خدمات مشاوره و اجرای پوشش‌های ضد حریق است. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.

۰۹۱۲۷۹۲۴۱۳۹ دریافت قیمت و دیتاشیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *